The Cellar

The Cellar (http://cellar.org/index.php)
-   Nothingland (http://cellar.org/forumdisplay.php?f=36)
-   -   What's upsetting you today? (http://cellar.org/showthread.php?t=14114)

monster 09-07-2012 11:17 AM

1 Attachment(s)
Soylent Green Burritos?

Attachment 40540

infinite monkey 09-07-2012 11:21 AM

Ew.

monster 09-07-2012 11:27 AM

yeah, clod helped with the sauce

BigV 09-07-2012 02:32 PM

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by monster (Post 828976)
about $35 where I live/shop assuming the kitchen and bog roll were bought in bulk.

yes, paper products bought in bulk from Cash & Carry. This is the closest to a wholesale store I can get to. No fancy store anything, no carts only bulk carrying flats, cement floors, walk-in coolers and freezers, plenty of restaurant supplies, etc.

paper towels from Tork, 12 rolls, 210 2-ply sheets per roll $26.63
toilet paper , 20 rolls, $12.49

everything else was pretty cheap.

Attachment 40546

infinite monkey 09-07-2012 02:58 PM

2-ply paper towels? What's that I don't even...

You can get 12 rolls of Bounty Select a Size (16 rolls if you use the smallest you can tear off) for like 15-16 bucks.

I love select a size, too.

monster 09-07-2012 04:48 PM

See, these wholesale places are generally a rip-off and not the way to shop sensibly. Just because they sell bulk and look cheap doesn't mean they are. We found once we didn't need nappies any more they weren't saving us anything. And over $2 for a roll of kitchen paper is ridiculous (and probably environmentally unfriendly). And that TP is a ridiculous price too -are you wiping your arse on sheet gold?

A 12-pack of soda should be in the $3 range and I I thought homos were people too -they shouldn't be selling them at the cash-and-carry

infinite monkey 09-07-2012 04:50 PM

2 gallons of homos, no less.

I've also never seen a 2 gallon jug of milk. Seattle must be like, another country!

monster 09-07-2012 04:53 PM

Oh wait, maybe the paper towl is some sort of bondage thing, in which case I guess it would need to be stronger...... and maybe more absorbent

infinite monkey 09-07-2012 04:55 PM

I saw on a package on google that they're 'advanced.'

Well hey, if a paper towel goes to college to try to better themselves, I have no problem with them being paid more.

monster 09-07-2012 05:04 PM

I need brain bleach :eek:

BigV 09-07-2012 05:48 PM

Quote:

Originally Posted by infinite monkey (Post 829131)
2-ply paper towels? What's that I don't even...

You can get 12 rolls of Bounty Select a Size (16 rolls if you use the smallest you can tear off) for like 15-16 bucks.

I love select a size, too.

Quote:

Originally Posted by monster (Post 829166)
See, these wholesale places are generally a rip-off and not the way to shop sensibly. Just because they sell bulk and look cheap doesn't mean they are. We found once we didn't need nappies any more they weren't saving us anything. And over $2 for a roll of kitchen paper is ridiculous (and probably environmentally unfriendly). And that TP is a ridiculous price too -are you wiping your arse on sheet gold?

A 12-pack of soda should be in the $3 range and I I thought homos were people too -they shouldn't be selling them at the cash-and-carry

Quote:

Originally Posted by infinite monkey (Post 829167)
2 gallons of homos, no less.

I've also never seen a 2 gallon jug of milk. Seattle must be like, another country!



(from Amazon) Bounty Select A Size Paper Towels, 12 Mega Rolls
by Bounty
3.0 out of 5 stars See all reviews (7 customer reviews) | Like (0)
List Price: $39.95
Price: $21.99 ($1.83 / Item)
You Save: $17.96 (45%)

Sheets per roll: 154
Quantity: 12 rolls
Ply: 2
Color: White
Sheet size: 11" x 6"
Bounty's thick quilts offer super absorbency
One sheet keeps working on your mini-messes
12 super rolls = 22 Select-a-Size regular rolls
Individually wrapped rolls
-------

some arithmetic
-----------------

number of sheets * size of sheets * number of rolls = how much paper towels you're getting
(154 * 11 * 6 * 12) / price = cost per area of towel.

121968 sq inches of paper towel / 21.99 = 5546.55 square inches of towel per dollar


----------

(210 * 11 * 9 * 12) = 249480

249480 / 26.63 = 9368.38 square inches of paper towel per dollar.

The Bounty is almost twice as expensive.

------------

The soda is for a *case* not a twelve pack, so the price is in line with your expectation. Just generic soda, house brand. Probably comes from the same well as the name brand.
---------
re tp
-------
Charmin Ultra Soft, Double Rolls, 4 Count Packs [Amazon Frustration-Free Packaging]
by Charmin
3.9 out of 5 stars See all reviews (101 customer reviews) |
Like (27)
List Price: $46.51
Price: $31.54 ($0.79 / count) & this item ships for FREE with Super Saver Shipping. Details
You Save: $14.97 (32%)
Special Offers Available

In Stock.
Ships from and sold by Amazon.com in certified Frustration-Free Packaging. Gift-wrap available.
Size: 10-Count (Pack of 4)

also from amazon, this is a 40-roll-pack, so twice the number of rolls.

charmin 31.54/2= $15.77 per 20 rolls
cash carry 12.49 per 20 rolls.

I didn't bother to compare number of sheets per roll.

monster 09-07-2012 06:12 PM

protesting too much. definitely paper-towel-porn

Razzmatazz13 09-07-2012 06:16 PM

As an extreme couponer, I approve of V's math. Bulk shopping is all about unit pricing... sometimes it's better, sometimes it's not.

Grocery shopping is just so crazy expensive... can't wait until fall starts rolling around so I can get better coupon deals again to stock up. Sigh.

monster 09-07-2012 06:32 PM

Plus he'll always be ready if clodfobble goes near a liquor store......


I'm just funnin' I buy in bulk too. But it's not really cricket to pose it as a regular shopping list and not mention that some items are luxury brands bought in bulk when asking people to estimate the cost.

It's like me saying "pasta" on the day I bought 50lb of the stuff because the sale was so good (I think I posted the recipt somewhere)

infinite monkey 09-07-2012 06:48 PM

I was kidding too. For me, buying in bulk is an extra can of cream of chicken soup or a double pack of paper towels. Living alone and all. Plus I'm too lazy to plan far ahead. ;)


All times are GMT -5. The time now is 10:07 AM.

Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.