Thread: Consumer gripes
View Single Post
Old 01-29-2010, 08:10 AM   #18
skysidhe
~~Life is either a daring adventure or nothing.~~
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,828
I like the smaller packaging. It's less waste especially for the half gallon icecream. It is a struggle deciding to pay up to 5 dollars for a pint or 3-4 dollars for a half gallon. I only need a pint.

Quote:
Originally Posted by Pete Zicato View Post
Yup and the grain in them is worth about a nickel. I buy the cheap(er) bag stuff if it's available.

If you buy the whole grain with no high fructose corn syrup like Wheaties you get more bang for your buck and your body will thank you.
skysidhe is offline   Reply With Quote