|
I usually don't pay attention to the price of individual things in the supermarket unless I am looking at the meat case ... I just figure that I need stuff, so I buy it. Okay, I occasionally play shelf-tag bingo and get the cheapest unit price out of a number of choices of a similar item.
But the other night I was in the store and suddenly noticed .... when the fuck did bread get to be $5 a loaf? I'm only buying that shit on sale from now on ... or I'll buy ingredients and make my own.
Cheese, on the other hand, is still doing okay. Kraft American (which I know is not really cheese, but makes a fine toasted cheese sandwich) is 2/$6. I stocked up (which means I forgot that I bought some two weeks ago and bought some more because I was shopping without a list), which is okay, because cheese is open dated and that stuff lasts close to forever.
|