View Single Post
Old 12-16-2015, 09:34 AM   #6135
glatt
 
Join Date: Jul 2003
Location: Arlington, VA
Posts: 27,717
Quote:
Originally Posted by Carruthers View Post
why is the unit price of one expressed in pence per 100 grams, and the other one in £ per kg?
Sometime here, you will see one product as cents/ounce and another as dollars/pound. It makes doing math in your head much more tricky when you have to multiply by 16 to get the answer. I'd love to just move the decimal.
glatt is offline   Reply With Quote