The Cellar

The Cellar (http://cellar.org/index.php)
-   Home Base (http://cellar.org/forumdisplay.php?f=2)
-   -   What Is Going on with CHEESE? (http://cellar.org/showthread.php?t=26090)

infinite monkey 10-13-2011 11:43 AM

haggis!

True, very true. Well, so I've herd.

Gravdigr 10-13-2011 11:44 AM

1 Attachment(s)
Velveeta (I'm poor, and I have poor taste, wanna fight about it?), the bigger box - $5
Big loaf of bread - $2.50
Gallon of milk - $4 & up
Half a gallon of ice cream - is actually 1.75 qts???

Sonofa bitch!!

Gravdigr 10-13-2011 11:46 AM

Quote:

Originally Posted by Clodfobble (Post 763410)
...Boobs...don't know no holidays.

Thank heavens!

limey 10-13-2011 11:51 AM

$2.50 a gallon = approx 19p per pint of milk. I pay 51p per pint here, and I look out of the window at the goddam cowses.

monster 10-13-2011 11:53 AM

::eating smoked dutch gouda right now::

Trader Joe's $4.99lb. it's not as nice as usual though. :(

Milk here is $2.50-$3/gallon, and we get through 6-9 gallons a week. I can't even begin to tell you how much cheese we consume, but suffice to say, when it's on sale, I buy about 20lb. In half pound sealed blocks and bags of pregrated. Kroger Colby Jack mostly. Yeah, I know, but speed is of the essense sometimes -we're "eat-to-live" people.

monster 10-13-2011 11:54 AM

Quote:

Originally Posted by limey (Post 763421)
$2.50 a gallon = approx 19p per pint of milk. I pay 51p per pint here, and I look out of the window at the goddam cowses.

you pay a lot more if you buy it by the pint. And don't forget our gallons are smaller.

SamIam 10-13-2011 12:05 PM

Quote:

Originally Posted by grynch (Post 763347)
please !!¨.. ALL cheese here is Swiss cheese :p:... "swiss cheese" as you know it is called Emmental ( from the area it started in )

Ummmmmm... Emmental. My most favorite cheese in the world. My Mom was Swiss and grew up in the Emmental in the teensy village of Fluhli. We used to go back for visits and I remember those truly huge wheels of cheese in the places that made Emmental. And the flavor! If there was some way you could send it, I would pay you. Alas, I don't think you can send cheese through the mail. :(

footfootfoot 10-13-2011 12:11 PM

Quote:

Originally Posted by infinite monkey (Post 763406)
My really beautiful fashion plate niece is dating the son of a guy I went to HS with: dairy farmers. He's a great young man; we liken them to Green Acres. If they marry we will play that at the wedding.

But he works ALL THE TIME. Holidays: gotta go milk or whatever, the cows.

Cows don't know no holidays.

She better talk to some dairy farmer's wives. Around here at weddings and funerals and graduations, etc. The dairy farmer families attend events in shifts, each group looking after all the cows for a while.

It is 24/7/365. Only dairy farmers marry dairy farmers. Other folks just don't get it.

glatt 10-13-2011 12:20 PM

Quote:

Originally Posted by footfootfoot (Post 763435)
Other folks just don't get it.

Or maybe they do.

infinite monkey 10-13-2011 12:21 PM

I can hear it now "Hey Monkey, you told Niece WHAT? Not to marry that nice young man? How dare you! What is wrong with you?"

I think she likes the gentleman farmer thing, too. The family name is a name that dates back to "the first white child born in Blah Blah county." She's a girly-girl, but she's got her head on straight.

And he IS the nicest young man. :)

limey 10-13-2011 12:32 PM

Quote:

Originally Posted by limey (Post 763421)
$2.50 a gallon = approx 19p per pint of milk. I pay 51p per pint here, and I look out of the window at the goddam cowses.

Quote:

Originally Posted by monster (Post 763424)
you pay a lot more if you buy it by the pint. And don't forget our gallons are smaller.

There's just the two of us here. We get through about four (English) pints a week. You can't buy anything bigger than that in our local shops. I was just too lazy to check the four-pint price, but now I've gone through the bin for the receipt and I can tell you it's £1.54 for four pints (= +/- $2.43). Twice the price.

Trilby 10-13-2011 01:15 PM

IM just tell your niece to watch out for Katrina Von Tassel.

I hear guys lose their heads over her!

:lol:

Sundae 10-13-2011 01:33 PM

Limey, we buy filtered milk.
It's slightly more expensive but it lasts much longer.
Dad has semi-skimmed, but Mum and I can use skimmed together just on cereal, and my one cup of tea per morning, and make it last three weekks.

I was in the local shop this afternoon.
Mr Shah was having a business discussion with either a rep or a Londis area manager or somesuch. He was protesting about the price of pasta, saying he was going to lose trade.

Rep/ manager man said every outlet would face the same issue due to the price of wheat.
That's the first time I've heard something like that away from Shock! Horror! Blame Wayne Rooney! headlines. Am thinking of advising the 'rents to stock up now...

limey 10-13-2011 04:05 PM

Quote:

Originally Posted by Sundae (Post 763461)
Limey, we buy filtered milk.
It's slightly more expensive but it lasts much longer.
...

Sundae, we buy filtered milk too. I'm sorry to say that in my experience the local milk goes off so quickly (frequently before you've opened the one pint carton and before its sell-by date) that I've abandoned it.
The ice-cream, however, is to die for!

Aliantha 10-13-2011 05:45 PM

Two litres (half gallon) of milk over here (if you buy a name brand off the shelf) is about $3. If you want to buy A2 (which is pure jersey milk and better for you) you're looking at about $5 and organic is over $6 for the same amount.

Cheese is an expensive luxury which we still make room for in the budget. For a 1kg block it's about $11. That's 2lb and is just basic cheddar or colby. Nothing fancy.

Icecream is about $8/gallon.

Au dollars are comparable with US at the moment, so that's a pretty even comparison.

I get the shits every time I have to go shopping. lol


All times are GMT -5. The time now is 09:06 AM.

Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.