The Cellar

The Cellar (http://cellar.org/index.php)
-   Home Base (http://cellar.org/forumdisplay.php?f=2)
-   -   What Is Going on with CHEESE? (http://cellar.org/showthread.php?t=26090)

Aliantha 10-13-2011 05:51 PM

Have you ever heard of 'Milk Wars'?

The big supermarkets over here have their own home brand lable for milk, and a year or so ago, they started competing by dropping the prices of their home brand milk down to $1/litre. They did the same with bread by making it $1/loaf.

While this is good for the consumer, it's not so great for the farmers. I feel sorry enough for dairy farmers. As it is, I reckon they have the shitties type of farmer job you could have because of the hours they're stuck with and so forth, but they run on a pretty tight budget already. If their contracts are renewed at lower prices, can they afford to continue? Possibly not, which means that if the inevitable knock on effect goes ahead, this bubble is going to burst big time and we're all going to wish we could afford to drink milk.

HungLikeJesus 10-13-2011 06:01 PM

Quote:

Originally Posted by Aliantha (Post 763523)
Two litres (half gallon) of milk over here (if you buy a name brand off the shelf) is about $3. If you want to buy A2 (which is pure jersey milk and better for you) you're looking at about $5 and organic is over $6 for the same amount.

Cheese is an expensive luxury which we still make room for in the budget. For a 1kg block it's about $11. That's 2lb and is just basic cheddar or colby. Nothing fancy.

Icecream is about $8/gallon.

Au dollars are comparable with US at the moment, so that's a pretty even comparison.

I get the shits every time I have to go shopping. lol

Maybe you're lactose-intolerant.

Aliantha 10-13-2011 06:06 PM

lol....nice, but no.

It's amazing how many people are though.

Clodfobble 10-13-2011 06:38 PM

The gene for lactose tolerance is the recent mutation in our general species. Lactose intolerance is far more prevalent worldwide.

(Though it's also important to note that aged cheeses have no lactose in them, because it's a sugar that's all been fermented out by the cheese-making cultures. Soft cheeses like mozzarella still contain a certain amount of lactose.)

xoxoxoBruce 10-13-2011 08:21 PM

Quote:

Originally Posted by Aliantha (Post 763523)
Cheese is an expensive luxury which we still make room for in the budget. For a 1kg block it's about $11. That's 2lb and is just basic cheddar or colby. Nothing fancy.

Icecream is about $8/gallon.

That's pretty cheap for cheese... but I guess they more than make it up on ice cream. :yelgreedy

glatt 10-13-2011 08:24 PM

Quote:

Originally Posted by glatt (Post 763330)
Pretty sure our regular milk is like $3.50/gallon. But we buy organic and that's a lot more. around $5.

Just asked my wife. Regular milk is $3.99/gallon, and organic is $5.99/gallon. Worse than I thought.

Aliantha 10-13-2011 08:33 PM

Quote:

Originally Posted by xoxoxoBruce (Post 763560)
That's pretty cheap for cheese... but I guess they more than make it up on ice cream. :yelgreedy

Yeah well, I still think it's a crazy price to pay for something we eat every day around here. Having the kids makes a difference. If it was just me and Dazza, we'd only be buying small amounts, or larger amounts would last longer.

These boys can go through a kg in a week without any trouble at all. That's a huge wack of the grocery bill, which is why I've put the stops on all the cheese gobbling. We're back to just plain eating now. It helps. lol

monster 10-13-2011 08:49 PM

Quote:

Originally Posted by limey (Post 763447)
There's just the two of us here. We get through about four (English) pints a week. You can't buy anything bigger than that in our local shops. I was just too lazy to check the four-pint price, but now I've gone through the bin for the receipt and I can tell you it's £1.54 for four pints (= +/- $2.43). Twice the price.

The quantity makes a huge price diff here. it's crazy. If it's 2.50 for a gallon, it's usually around 2 for a half gallon and -if you can get a pint -1.50 to 1.75

And it NEVER goes off. Unless you buy it from CVS.....not that we give it a chance to any more.....

Aliantha 10-13-2011 08:56 PM

Wow, milk that doesn't go off? I wouldn't be drinking that if you paid me. lol

ZenGum 10-13-2011 09:02 PM

Quote:

Originally Posted by glatt (Post 763562)
Just asked my wife. Regular milk is $3.99/gallon, and organic is $5.99/gallon. Worse than I thought.

Sounds like a nice little home business.

What?


I buy organic whole milk at $4.50 for 2 litres.

plthijinx 10-13-2011 09:41 PM

Quote:

Originally Posted by Aliantha (Post 763524)
Have you ever heard of 'Milk Wars'.....snip

sounds like a porno i'd like to star in!

ZenGum 10-13-2011 11:11 PM

"I don't care what it smells like - get in there!"

DanaC 10-14-2011 01:16 AM

Tescos sells standard milk at .52p per/litre. Since there's something like 3.8 litres to an American gallon that would work out at around £2.04 per/US gallon. Which is around $3.20

Sundae 10-14-2011 01:18 AM

Now compare our cheese, please.
I need to know whether it is cheaper to buy mature cheddar here or there.
This could make the difference as to whether I up sticks and marry Sarge.

What? I should do it myself?
Ah well in that case I'm staying here - far too complicated a sum...

Aliantha 10-14-2011 01:24 AM

Geeze, poor Sarge will be sad when he sees the main reason you're not going to run into his loving arms are a few sums!

You're a wicked woman!!!


All times are GMT -5. The time now is 11:44 AM.

Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.