The Cellar  

Go Back   The Cellar > Main > Food and Drink
FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Food and Drink Essential to sustain life; near the top of the hierarchy of needs

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-06-2010, 01:05 PM   #1
xoxoxoBruce
The future is unwritten
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 71,105
Food Budget

For the average American family...

In the 1950's food was the largest budget item at 29.7%.

In the 1960's it was 24.3%

In the 1970's it dropped to 19.3%

In the 1980's only 15%

In the 1990's 13.8%

In the 2000's a meager 13.1%

How can that be, when it costs so much to go to the supermarket these days?
Because the average income went from $4,287 to $50,302.
__________________
The descent of man ~ Nixon, Friedman, Reagan, Trump.
xoxoxoBruce is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2010, 02:52 PM   #2
Lamplighter
Person who doesn't update the user title
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bottom lands of the Missoula floods
Posts: 6,402
Just wait.

The Federal Reserve is in the process of forcing inflation to go up,
and income of working folk will too. For others, things will just get harder.
Lamplighter is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2010, 04:10 PM   #3
Clodfobble
UNDER CONDITIONAL MITIGATION
 
Join Date: Mar 2004
Location: Austin, TX
Posts: 20,012
Wow. According to that chart, the average family is now spending $445 a month on groceries. Less than $15 a day for a family? That's just absurd.
Clodfobble is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2010, 05:11 PM   #4
footfootfoot
To shreds, you say?
 
Join Date: Aug 2004
Location: in the house and on the street-how many, many feet we meet!
Posts: 18,449
It's not even remotely true, those numbers are fantasy. easily $200 a week for four of us, prolly more, and we don't buy pre-made food.
__________________
The internet is a hateful stew of vomit you can never take completely seriously. - Her Fobs
footfootfoot is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2010, 05:57 PM   #5
xoxoxoBruce
The future is unwritten
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 71,105
That's average, you high-on-the-hoggers.
And from the sources, I'd bet that doesn't include soap, paper, and all the other non-food you drag home from the supermarket.
__________________
The descent of man ~ Nixon, Friedman, Reagan, Trump.
xoxoxoBruce is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2010, 06:26 AM   #6
GunMaster357
Professor
 
Join Date: Apr 2010
Location: Brest (FRANCE)
Posts: 1,837
What I would like to see is a comparison between 4 main budgets in a family, namely :
1) food
2) housing
3) transportation
4) kid's education
__________________
"War is God's way of teaching Americans geography." - Ambrose Bierce
GunMaster357 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2010, 07:08 PM   #7
wolf
lobber of scimitars
 
Join Date: Jul 2001
Location: Phila Burbs
Posts: 20,774
I usually end up buying a fair amount of non-foodstuffs, including laundry detergent, which is darn expensive stuff.

I also buy a lot of TV dinners, which are much more expensive than raw ingredients. I spend around $75 each time I hit the store, unless I've really, really tried to eat everything that's not nailed down before I go back (in which case there are Wawa visits to replenish milk and bread).
__________________
wolf eht htiw og

"Conspiracies are the norm, not the exception." --G. Edward Griffin The Creature from Jekyll Island

High Priestess of the Church of the Whale Penis
wolf is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 11:47 AM   #8
monster
I hear them call the tide
 
Join Date: Dec 2005
Location: Perpetual Chaos
Posts: 30,852
Quote:
Originally Posted by Clodfobble View Post
Wow. According to that chart, the average family is now spending $445 a month on groceries. Less than $15 a day for a family? That's just absurd.
Quote:
Originally Posted by footfootfoot View Post
It's not even remotely true, those numbers are fantasy. easily $200 a week for four of us, prolly more, and we don't buy pre-made food.
We don't usually spend more than $15 a day for 5 big eaters. We don't buy expensive cuts of meat, we don't buy much organic or out-of-season. We do buy in bulk when there's a good sale. We live in a city where there are many grocery stores and therefore more competitiion to keep the prices low. We could easily eat for less if we chose to (cutting out fresh fruit and veg, for a start.....) Also, I guess we eat to live rather than live to eat.

here an example:

breakfast: cereal or toast. Max 50c per person (I only buy cereals at $2 or less per box (yes, i wait for the sales), main cereals are generic brand cornflakes, rice crispies, oat loopy things....), Bread is $1.80 italian loaf from supermarket (unsliced)

lunch: brown bagged for the kids and beest, same for me out of the fridge, up to $1 each, maybe. bread, pasta or rice or home-made pizza, piece of fruit, fun size candy bar, cheese or meat, go-gurt, milk to drink (decanted from gallon jug), hebe, beest and I sometimes have leftovers instead.

dinner: choosing something mid-range expense: Spaghetti Bologneise (sauce will make two-three meals). about a buck for 1.5lb pasta (always bought on sale, never pay more than 67c/lb), around $5 for ground chuck (just under 2lb usually) $2 for tinned tomatos, $1 bacon, 50c onions/garlic, 50c-$1 for accompanying vegetables -so around $3-4 per meal for the sauce, so around $5 for the whole family

tea coffee coke snacks etc might add another couple of dollars to the daily bill.

so that's just about $15 I guess. sometimes we might have steak for dinner -if it's on sale- or fish (ditto) which will make the cost higher, But sometimes we just have pasta with a tuna sauce and peas and that's much lower.

I think it would be hard for us to live on much less than $15/day, but I don't think that statistic is unreasonable. Generic mac n cheese in a box is pretty cheap if you can stomach it. Some people have to.
__________________
The most difficult thing is the decision to act, the rest is merely tenacity Amelia Earhart
monster is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 11:57 AM   #9
Juniper
I know, right?
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,539
If we don't include soap, paper towels, pet supplies, adult beverages and that expensive shampoo my daughter makes us buy for her lovely platinum blonde hair . . . I'd guess we spend an average of $80 a week just on food at the grocery.

This does not include the kids' lunches bought at school, which I need to work on decreasing --my son can easily spend $7 a day in his cafeteria, which is astounding to me. It also doesn't hubby's lunch every day; he refuses to pack because he's so damn picky (he's a mail carrier, so not someone who has access to an office fridge/microwave). Doesn't include all the pizzas and the fast-food and sit-down dinners we get because I really hate cooking and, though I usually do it anyway, I look for any excuse not to.

However, we do sit down as a family and have meals together most nights, which I've heard only 20% of U.S. families do on a regular basis (I'm too lazy to look up the exact stats or source) so I think we're doin' something right anyhow.
Juniper is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 12:14 PM   #10
footfootfoot
To shreds, you say?
 
Join Date: Aug 2004
Location: in the house and on the street-how many, many feet we meet!
Posts: 18,449



Income Requirements

<li id="jsArticleStep1"> These are the following income requirements as of April 2010.

For household of one the maximum income to qualify for food stamps in the state of New York is $1,127. The maximum amount of food stamps a household of one can get is $176.

For a household of two the maximum income goes up to $1,517 in order to qualify and the maximum monthly food stamp allotment for a family of two is $323.

For a household of three the maximum income goes up to $1,907 while the maximum food stamps benefits for a family of three is $463

For a household of four the maximum income goes up to $2,297 and the maximum monthly food stamp benefit for a family this size is $588

For a household of five the maximum income goes up to $2,687. The maximum they can get in food stamps is $698.

For a household of six the maximum income goes up to $3,077. The maximum they can get in food stamps is $838

For a household of seven the maximum income goes up to $3,467 The maximum food stamp benefits they can get is $926.

For a household of eight the maximum income goes up to $3,857 and maximum of $1,058 in food stamps benefits monthly.

For each additional household member over eight, add $390 to the maximum income and $132 to the maximum in food stamps per additional family member over eight.

Read more: New York Food Stamp Rules & Regulations | eHow.com http://www.ehow.com/list_6309100_new...#ixzz14iSHUq2H
__________________
The internet is a hateful stew of vomit you can never take completely seriously. - Her Fobs
footfootfoot is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 01:00 PM   #11
Clodfobble
UNDER CONDITIONAL MITIGATION
 
Join Date: Mar 2004
Location: Austin, TX
Posts: 20,012
Quote:
Originally Posted by monster
around $5 for ground chuck (just under 2lb usually)... 50c-$1 for accompanying vegetables
In my grocery store, the cheapest ground chuck is $4/lb. The kind we buy is $6/lb. A dollar in the (non-organic) produce section will get you one red onion, or 2 cucumbers, or 1 1/3 bell peppers. Pasta's about the same around here as what you were saying, though. Maybe it's just because you live closer to viable farmland than we do.
Clodfobble is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 01:15 PM   #12
monster
I hear them call the tide
 
Join Date: Dec 2005
Location: Perpetual Chaos
Posts: 30,852
could be. but that's exactly my point, it really depends on location. I forgot to add that we grow some of our own veggies in the summer. That helps too. Cheapest ground chuck here is just over $2/lb, I buy the stuff that's priced nearer $4/lb, but I wait until it's on sale at nearer $2-3 then buy tonnes and freeze it*. I buy onions in the pre-packed 3lb bags for less than $3. A bag will usually last me until the next time they go on sale at around $2 per bag

*(Well to be accurate, I buy tonnes and beest freezes it while rolling his eyes at me because it's gonna be a squeeze in the freezer.......)
__________________
The most difficult thing is the decision to act, the rest is merely tenacity Amelia Earhart
monster is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 01:30 PM   #13
Lamplighter
Person who doesn't update the user title
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bottom lands of the Missoula floods
Posts: 6,402
Quote:
Originally Posted by Clodfobble View Post
In my grocery store, the cheapest ground chuck is $4/lb. <snip>
Quote:
Originally Posted by monster View Post
<snip> Cheapest ground chuck here is just over $2/lb, <snip>
It's simple market economics. You grow the beef in Texas and ship it to Michigan... that lowers the cost
Lamplighter is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 01:56 PM   #14
Clodfobble
UNDER CONDITIONAL MITIGATION
 
Join Date: Mar 2004
Location: Austin, TX
Posts: 20,012
I'm sure there are commercial beef ranches in Texas somewhere... but the only ones I know of are of the all-natural, grass-fed, hoity-toity variety. I'm pretty sure our cheap beef is shipped in from Mexico.
Clodfobble is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2010, 02:14 PM   #15
classicman
barely disguised asshole, keeper of all that is holy.
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 23,401
Does this budget include fast food, going out to eat at restaurants and/or convenience store shopping?
__________________
"like strapping a pillow on a bull in a china shop" Bullitt
classicman is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

All times are GMT -5. The time now is 12:22 AM.


Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.