![]() |
|
Food and Drink Essential to sustain life; near the top of the hierarchy of needs |
![]() |
|
Thread Tools | Display Modes |
|
![]() |
#1 | ||
I hear them call the tide
Join Date: Dec 2005
Location: Perpetual Chaos
Posts: 30,852
|
Quote:
Quote:
here an example: breakfast: cereal or toast. Max 50c per person (I only buy cereals at $2 or less per box (yes, i wait for the sales), main cereals are generic brand cornflakes, rice crispies, oat loopy things....), Bread is $1.80 italian loaf from supermarket (unsliced) lunch: brown bagged for the kids and beest, same for me out of the fridge, up to $1 each, maybe. bread, pasta or rice or home-made pizza, piece of fruit, fun size candy bar, cheese or meat, go-gurt, milk to drink (decanted from gallon jug), hebe, beest and I sometimes have leftovers instead. dinner: choosing something mid-range expense: Spaghetti Bologneise (sauce will make two-three meals). about a buck for 1.5lb pasta (always bought on sale, never pay more than 67c/lb), around $5 for ground chuck (just under 2lb usually) $2 for tinned tomatos, $1 bacon, 50c onions/garlic, 50c-$1 for accompanying vegetables -so around $3-4 per meal for the sauce, so around $5 for the whole family tea coffee coke snacks etc might add another couple of dollars to the daily bill. so that's just about $15 I guess. sometimes we might have steak for dinner -if it's on sale- or fish (ditto) which will make the cost higher, But sometimes we just have pasta with a tuna sauce and peas and that's much lower. I think it would be hard for us to live on much less than $15/day, but I don't think that statistic is unreasonable. Generic mac n cheese in a box is pretty cheap if you can stomach it. Some people have to.
__________________
The most difficult thing is the decision to act, the rest is merely tenacity Amelia Earhart |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
I know, right?
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,539
|
If we don't include soap, paper towels, pet supplies, adult beverages and that expensive shampoo my daughter makes us buy for her lovely platinum blonde hair . . .
![]() This does not include the kids' lunches bought at school, which I need to work on decreasing --my son can easily spend $7 a day in his cafeteria, which is astounding to me. It also doesn't hubby's lunch every day; he refuses to pack because he's so damn picky (he's a mail carrier, so not someone who has access to an office fridge/microwave). Doesn't include all the pizzas and the fast-food and sit-down dinners we get because I really hate cooking and, though I usually do it anyway, I look for any excuse not to. ![]() However, we do sit down as a family and have meals together most nights, which I've heard only 20% of U.S. families do on a regular basis (I'm too lazy to look up the exact stats or source) so I think we're doin' something right anyhow. |
![]() |
![]() |
![]() |
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests) | |
|
|