The Cellar  

Go Back   The Cellar > Main > Home Base
FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Home Base A starting point, and place for threads don't seem to belong anywhere else

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-13-2011, 06:45 PM   #1
Aliantha
trying hard to be a better person
 
Join Date: Jan 2006
Location: Brisbane, Australia
Posts: 16,493
Two litres (half gallon) of milk over here (if you buy a name brand off the shelf) is about $3. If you want to buy A2 (which is pure jersey milk and better for you) you're looking at about $5 and organic is over $6 for the same amount.

Cheese is an expensive luxury which we still make room for in the budget. For a 1kg block it's about $11. That's 2lb and is just basic cheddar or colby. Nothing fancy.

Icecream is about $8/gallon.

Au dollars are comparable with US at the moment, so that's a pretty even comparison.

I get the shits every time I have to go shopping. lol
__________________
Kind words are the music of the world. F. W. Faber
Aliantha is offline   Reply With Quote
Old 10-13-2011, 07:01 PM   #2
HungLikeJesus
Only looks like a disaster tourist
 
Join Date: Feb 2007
Location: above 7,000 feet
Posts: 7,208
Quote:
Originally Posted by Aliantha View Post
Two litres (half gallon) of milk over here (if you buy a name brand off the shelf) is about $3. If you want to buy A2 (which is pure jersey milk and better for you) you're looking at about $5 and organic is over $6 for the same amount.

Cheese is an expensive luxury which we still make room for in the budget. For a 1kg block it's about $11. That's 2lb and is just basic cheddar or colby. Nothing fancy.

Icecream is about $8/gallon.

Au dollars are comparable with US at the moment, so that's a pretty even comparison.

I get the shits every time I have to go shopping. lol
Maybe you're lactose-intolerant.
__________________
Keep Your Bodies Off My Lawn

SteveDallas's Random Thread Picker.
HungLikeJesus is offline   Reply With Quote
Old 10-13-2011, 09:21 PM   #3
xoxoxoBruce
The future is unwritten
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 71,105
Quote:
Originally Posted by Aliantha View Post
Cheese is an expensive luxury which we still make room for in the budget. For a 1kg block it's about $11. That's 2lb and is just basic cheddar or colby. Nothing fancy.

Icecream is about $8/gallon.
That's pretty cheap for cheese... but I guess they more than make it up on ice cream.
__________________
The descent of man ~ Nixon, Friedman, Reagan, Trump.
xoxoxoBruce is offline   Reply With Quote
Old 10-13-2011, 09:33 PM   #4
Aliantha
trying hard to be a better person
 
Join Date: Jan 2006
Location: Brisbane, Australia
Posts: 16,493
Quote:
Originally Posted by xoxoxoBruce View Post
That's pretty cheap for cheese... but I guess they more than make it up on ice cream.
Yeah well, I still think it's a crazy price to pay for something we eat every day around here. Having the kids makes a difference. If it was just me and Dazza, we'd only be buying small amounts, or larger amounts would last longer.

These boys can go through a kg in a week without any trouble at all. That's a huge wack of the grocery bill, which is why I've put the stops on all the cheese gobbling. We're back to just plain eating now. It helps. lol
__________________
Kind words are the music of the world. F. W. Faber
Aliantha is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

All times are GMT -5. The time now is 07:50 AM.


Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.